Canisterapie

19.04.2008 17:52

 

 

Canisterapie je vlastně pomocná léčba, která využívá pozitivního působení psa ke zlepšení zdravotního stavu člověka.

A co to vlastně je? Zjednodušeně řečeno - hra se psem. Dobrá nálada pejska pomáhá překonávat různé fyzické, ale také hlavně psychické obtíže našeho podvědomí. Canisterapeuti jsou specializovaní dobrovolníci, kteří ve svém volném čase se svými psy navštěvují různá zařízení, kde se nacházejí děti nebo dospělí, trpící fyzickými i psychickými poruchami. Kontaktem se psy dochází většinou u těchto lidí k velké změně.

Příklady použití canisterapie:

Canisterapie v dětských domovech pomáhá především překonávat trauma života bez rodičů. Dobří canisterapeuti připravují různé hry, během kterých děti co nejvíce psy poznávají a naučí se, jak se o ně starat a jak se k nim chovat. Naproti tomu v domovech pro seniory působí návštěvy psů jako příjemné zpestření dlouhého stereotypního dne. Tito lidé potřebují odlišit jednotlivé dny, rádi se na něco těší a právě návštěvy canisterapeutů jsou příjemným rozptýlením. Pejsek pak působí jako společník vždy ochotný k mazlení, hraní, nahrazuje chybějící fyzický kontakt mezi lidmi.

Canisterapie je výborná i pro tělesně postižené. Tady pejsek motivuje k rehabilitaci, zvyšuje pocit bezpečí a zpestřuje a obohacuje život. U autistů potom dlouhodobým působením může pes plnit roli prostředníka mezi jejich světem a okolím. Nejvíce využívaným plemenem pro tento typ terapie jsou retrievři.

Canisterapie si našla uplatnění i u psychologických a psychiatrických onemocnění. Zlepšují komunikace mezi pacienty a ošetřujícím personálem. Pejsek může být objektem péče a tím odvrací pozornost od pacientových psychických potíží. Snižuje pasivitu, apatii a otupění. Je vhodná pro lidi, kteří např. prodělali mozkové příhody a jsou upoutáni na lůžko a navíc hůř komunikují. Přítomnost psa na ně působí příznivě a spíše než s druhým člověkem se snaží domluvit se zvířetem.

Ne každý pejsek, nebo rasa je vhodná pro canisterapii, Psí adepti musí nejdříve složit zkoušky, jimiž se testuje jejich povaha. Základním psychickým předpokladem psa vhodného pro canisterapii je to, že musí vydržet dlouhé mazlení a hlazení. Pes se připravuje na terapeutické poslání už od štěněcího věku, kdy má silnou potřebu fyzického kontaktu, a také je třeba ho zvykat na různé situace, prostředí a zvuky, se kterými se může setkat.

Zpět

   Ordinační hodiny

          Po - Pá:  

   8 - 10     15 - 17

             So:

           8 - 10

KONTAKTY

MVDr. NOWAK Jakub

mobil: 606 705 788

MVDr. NOWAK Antonín

mobil: 602 731 580

            

Tvorba webových stránek zdarma Webnode