Péče o zvířecí (psí) seniory část III. :

02.01.2009 22:16

V minulých tématech jsem se zmínil, jak vypadá stárnutí u psů a jak se to projevuje na jednotlivých orgánových systémech. Dnes bych chtěl celé toto téma seniorů završit kapitolou o výživě a  přístupu ke starším a starým psům.

 

I. přistup k seniorům:

Důležitá součást života je prevence. Je to to nejmenší co můžete pro svého zvířecího přítele udělat. Sledujte u něj chování, příjem potravy a vody, pohyblivost, vylučování, zájem o okolí, poslušnost atd.. Pokud si všimnete nepatrných změn, nemusí to hned znamenat vážný problém. Pokud Vám záleží na zdraví Vašeho psa doporučuji každoroční preventivní prohlídky.

 

Jak vypadá taková prohlídka?

Udělá se celkové klinické vyšetření, odběr krve pro posouzení stavu jednotlivých vnitřních orgánů ( podle parametrů v krvi zjistíme stav ledvin a jater). Potom se vyšetřuje moč na přítomnost nežádoucích látek a kyselost, EKG vyšetření srdce a ultrasonografické vyšetření břišní dutiny.

 

Proč je vlastně prevence tak důležitá?

Při každoročním pravidelném sledování všech zdravotních parametrů budete mít jistotu, že Váš miláček je v pořádku. A v případě odhalení nějakého problému je jeho vyřešení daleko snažší a to nejen z hlediska veterinárního (medicínského) , ale i finančního.

 

 

II. výživa seniorů:

Na co se zaměřit při výběru krmiva pro seniora ?

To, co Váš pes potřebuje je vysoce kvalitní, vyvážené, udržovací krmivo bohaté na vitamíny , rybí olej, antioxidanty (jako je vitamín E k podpoře imunitního systému ), vysoce kvalitní proteiny, a také zdroj vlákniny. Dále by měla být snížená hladina tuku v krmivu. Důvod je prostý. Pejsek se méně pohybuje a má větší tendenci k přibírání.  V poslední době se stále více doporučuje jako přídavek látka karnitin, který napomáhá ke spalování tuků a má ochrannou funkci srdce. U starých psů je vhodné používat koncentrované krmné doplňky k výživě chrupavek a pojivových tkání jako prevenci kloubních onemocnění.

Pes s přibývajícím věkem ztrácí zuby nebo je může mít obroušené na krátké pahýly. V tomto případě je potřeba psa krmit kašovitou stravou v menších dávkách a častěji

Na závěr této série článků o seniorech bych Vám chtěl popřát, aby se Váš zvířecí přítel dožil co nejdelšího věku a aby Vám přinášel jenom samou radost.

Zpět

   Ordinační hodiny

          Po - Pá:  

   8 - 10     15 - 17

             So:

           8 - 10

KONTAKTY

MVDr. NOWAK Jakub

mobil: 606 705 788

MVDr. NOWAK Antonín

mobil: 602 731 580

            

Tvorba webových stránek zdarma Webnode